διεπαφή λογισμικού οπτικών εφέ 3D Autodesk Flame 2026
Autodesk Flame 799 € / έτος με δωρεάν δοκιμή 3 ημερών
Επιστροφή στα προϊόντα
Διεπαφή λογισμικού εκτίμησης Autodesk Fabrication ESTmep 2026
Autodesk Fabrication ESTmep 160 € / year with a 3-day free trial

Autodesk Point Layout

(15 αξιολογήσεις πελατών)

900 € / έτος με δωρεάν δοκιμή 3 ημερών

Περιλαμβάνεται ΦΠΑ
Τιμή μέλους: from 855 € (έκπτωση 5%) — γίνετε μέλος του KeyForrest Members δωρεάν

Πλατφόρμα: Windows
Γλώσσα: English
Κλειδί: 1 Year
Συσκευές: 1

Η άδεια Autodesk θα εκχωρηθεί στον λογαριασμό σας Autodesk. Αν δεν έχετε ήδη λογαριασμό, θα δημιουργήσουμε έναν χρησιμοποιώντας το όνομά σας και τη διεύθυνση email σας. Στη συνέχεια θα μπορείτε να συνδεθείτε στον ιστότοπο της Autodesk και να κατεβάσετε το προϊόν.

Η παράδοση του προϊόντος πραγματοποιείται την ίδια μέρα!

Καθαρισμός

Κωδικός προϊόντος: AUTODESK-POINT-LAYOUT Κατηγορία: Ετικέτες: , , , ,
Περιγραφή

Μειώστε τα σφάλματα διάταξης πριν φτάσουν στο εργοτάξιο. Το Autodesk Point Layout έχει σχεδιαστεί για ομάδες κατασκευών που χρειάζονται μια πιο ελεγχόμενη διαδρομή από τα συντονισμένα δεδομένα σχεδίασης έως τη χωροθέτηση και την επαλήθευση στο πεδίο. Διατηρώντας την εργασία διάταξης συνδεδεμένη με το περιβάλλον έργου του Autodesk, βοηθά τις ομάδες να εργάζονται με βάση ορισμένες πληροφορίες μοντέλου αντί να βασίζονται σε αποσυνδεδεμένα σχέδια, χειροκίνητες σημειώσεις ή μη τεκμηριωμένες αλλαγές σημείων.

Η χωροθέτηση στην κατασκευή εξαρτάται από την ακρίβεια, την ιχνηλασιμότητα και τις σαφείς παραδόσεις μεταξύ ομάδων. Το Autodesk Point Layout υποστηρίζει μια ροή εργασίας βασισμένη σε μοντέλο για την προετοιμασία, τη διαχείριση και τον έλεγχο πληροφοριών χωροθέτησης. Το πρακτικό όφελος είναι απλό: οι ομάδες έργου μπορούν να καθιερώσουν μια πιο συνεπή αναφορά μεταξύ της σχεδιαστικής πρόθεσης και της εκτέλεσης στο πεδίο. Αυτό μειώνει την ασάφεια όταν κρίσιμες θέσεις, υψόμετρα, sleeves, διαπεράσεις, ενσωματώσεις, τοίχοι και άλλα συντονισμένα στοιχεία πρέπει να τοποθετηθούν σωστά.

  • Ροή εργασίας διάταξης συνδεδεμένη με το μοντέλο: Χρησιμοποιήστε πληροφορίες έργου μέσα στο οικοσύστημα Autodesk για να υποστηρίξετε τον σχεδιασμό της διάταξης. Αυτό βοηθά τις ομάδες να διατηρούν τη σχέση μεταξύ του συντονισμένου μοντέλου σχεδιασμού και των σημείων που χρησιμοποιούνται για τις εργασίες στο πεδίο.
  • Βελτιωμένη λογοδοσία διάταξης: Μια δομημένη ψηφιακή διαδικασία καθιστά ευκολότερο να εντοπίσετε ποιες πληροφορίες προετοιμάστηκαν για τη διάταξη και τι πρέπει να ελεγχθεί στο πεδίο. Αυτό υποστηρίζει σαφέστερο συντονισμό μεταξύ των ομάδων VDC, τοπογραφίας, συνεργείων και εργοταξίου.
  • Υποστήριξη για εργασίες επαλήθευσης: Εφαρμόστε την ίδια πειθαρχημένη προσέγγιση στον έλεγχο των εγκατεστημένων συνθηκών σε σχέση με τις προβλεπόμενες θέσεις. Η έγκαιρη επαλήθευση μπορεί να αποκαλύψει αποκλίσεις πριν επηρεάσουν τα επόμενα συνεργεία, τα τελειώματα ή τις επιθεωρήσεις.
  • Ευθυγράμμιση με το Autodesk Suite: Ως προϊόν του Autodesk Suite, το Point Layout ταιριάζει σε οργανισμούς που τυποποιούν την τεχνολογία σχεδιασμού και κατασκευής τους γύρω από ροές εργασίας Autodesk. Αυτό μπορεί να απλοποιήσει τη διακυβέρνηση του λογισμικού και να μειώσει τον κατακερματισμό των διαδικασιών.

Το Autodesk Point Layout είναι λογισμικό, όχι φυσικό εργαλείο κατασκευής. Δεν διαθέτει υλική σύνθεση, διαστάσεις αποστολής, βάρος ή διαστάσεις περιβλήματος υλικού που να απαιτούνται. Το πρακτικό του αποτύπωμα είναι ψηφιακό: η εφαρμογή αναπτύσσεται ως μέρος μιας ροής εργασίας λογισμικού και θα πρέπει να αξιολογείται σε σχέση με το τρέχον περιβάλλον Autodesk του οργανισμού σας, τα πρότυπα μοντέλου έργου, τις απαιτήσεις λειτουργικού συστήματος και τη διαδικασία πεδίου για το hardware πριν από την υλοποίηση. Επιβεβαιώστε τις τρέχουσες απαιτήσεις συστήματος και τις υποστηριζόμενες ενσωματώσεις μέσω της τεκμηρίωσης του Autodesk πριν από την αγορά ή την ανάπτυξη.

Το προϊόν είναι ιδιαίτερα χρήσιμο όπου η ακρίβεια της χάραξης επηρεάζει το μεταγενέστερο κόστος και την απόδοση του προγράμματος. Οι ομάδες στατικών και αρχιτεκτονικών έργων μπορούν να χρησιμοποιήσουν μια προσέγγιση βασισμένη στο μοντέλο κατά την προετοιμασία δεδομένων θέσεων για έλεγχο στο πεδίο. Οι ομάδες συντονισμού MEP μπορούν να βελτιώσουν την παράδοση συντονισμένων θέσεων για ανοίγματα, μανίκια, αναρτήσεις και εργασίες που σχετίζονται με εξοπλισμό. Οι γενικοί εργολάβοι και οι ομάδες VDC αποκτούν ένα πιο επαναλήψιμο πλαίσιο για την επικοινωνία της πρόθεσης χάραξης μεταξύ γραφείου και εργοταξίου. Το αποτέλεσμα δεν είναι απλώς ταχύτερη προετοιμασία σημείων· είναι ισχυρότερος έλεγχος των πληροφοριών που καθοδηγούν τη φυσική εγκατάσταση.

Η έκδοση υποστηρίζει τα τρέχοντα σχέδια τυποποίησης λογισμικού. Για ομάδες που διαχειρίζονται ετήσιες εκδόσεις Autodesk, η επιλογή του Autodesk Point Layout βοηθά να παραμείνει η απόφαση για το λογισμικό χωροθέτησης ευθυγραμμισμένη με τη δηλωμένη γενιά προϊόντος. Αυτό έχει σημασία όταν τα πρότυπα παράδοσης έργου, οι εσωτερικές διαδικασίες υποστήριξης, τα υλικά εκπαίδευσης και τα ελεγχόμενα περιβάλλοντα λογισμικού πρέπει να αναφέρονται σε μια καθορισμένη έκδοση αντί για ένα αόριστο παλαιότερο εργαλείο.

Το Autodesk Point Layout προσφέρει ένα στοχευμένο πλεονέκτημα: βοηθά να μετατραπεί η συντονισμένη ψηφιακή πληροφορία του έργου σε μια πιο ελεγχόμενη διαδικασία χωροθέτησης και επαλήθευσης. Για οργανισμούς που επιδιώκουν να περιορίσουν την επανεργασία, να προστατεύσουν τη διαστασιακή ακρίβεια και να βελτιώσουν τη σύνδεση ανάμεσα στον συντονισμό του μοντέλου και την εκτέλεση στο εργοτάξιο, παρέχει μια εξειδικευμένη λύση Autodesk για εργασίες χωροθέτησης στην κατασκευή.

Επιπλέον πληροφορίες
Μάρκα

Autodesk

Έκδοση

2024

,

2025

,

2026

,

2027

Αξιολογήσεις (15)

15 κριτικές για Autodesk Point Layout

  1. Mikko L. (επιβεβαιωμένος ιδιοκτήτης) –

    Pisteiden valmistelu ja tarkistus sujuvat suoraan mallista, ja käyttöönotto Autodesk-ympäristössä oli selkeä.

  2. hardhat_hank (επιβεβαιωμένος ιδιοκτήτης) –

    instaled quick and the point verfication workflow is much cleaner than our old spreadsheets, works GREAT.

  3. Gavin R. (επιβεβαιωμένος ιδιοκτήτης) –

    Point Layout has made our handoff from the coordinated model to the site team much more reliable. Preparing and checking points for sleeves, embeds and other critical locations is far clearer than working from separate drawings, and the field verification process has already helped us catch a few issues early. Very happy with the purchase.

  4. Birutė (επιβεβαιωμένος ιδιοκτήτης) –

    Licencija aktyvuota sklandžiai, o Point Layout greitai įsijungė į mūsų Autodesk darbo eigą.

  5. kbuilds_42 (επιβεβαιωμένος ιδιοκτήτης) –

    Point Layout has made our Revit-to-field workflow much more consistent, especially for sleeves, embeds, and wall control points. We prepare the points from the coordinated model, review the point data before sending it to the field team, and use the verification workflow to catch installation offsets early. The auditability and reduced rework are worth the license cost for our VDC process.

  6. esa (επιβεβαιωμένος ιδιοκτήτης) –

    Pisteiden tarkistus onnistuu mallista helposti ja työmaalla jää vähemmän arvailua.

  7. Franz Leitner (επιβεβαιωμένος ιδιοκτήτης) –

    Autodesk Point Layout hat sich bei uns besonders für die Übergabe vom koordinierten Modell auf die Baustelle bewährt. Die Punkte bleiben nachvollziehbar mit den Modelldaten verknüpft, und bei der Verifizierung von Öffnungen und Einbauteilen fallen Abweichungen deutlich früher auf. Für unser Autodesk-Umfeld ist das eine sehr praktische und gut durchdachte Lösung.

  8. GatisBIM (επιβεβαιωμένος ιδιοκτήτης) –

    Aktivizējās uzreiz un punktu pārbaude pret modeli strādā tieši kā vajag.

  9. Diego (επιβεβαιωμένος ιδιοκτήτης) –

    Me ha venido muy bien para pasar los puntos del modelo al replanteo sin liarme con planos sueltos. La verificación en obra es bastante clara y nos ahorra varios errores, aunque al principio cuesta un poco pillarle el truco.

  10. Marko (επιβεβαιωμένος ιδιοκτήτης) –

    Instalacija i povezivanje s Autodesk projektom prošli su bez većih problema, a najviše nam koristi provjera izvedenih točaka na gradilištu. Trebalo je malo vremena da ekipa usvoji cijeli postupak i pripremu podataka, ali sada je komunikacija između ureda i terena jasnija. Cijena je nešto viša, no za projekte gdje su preciznost i sljedivost važni opravdava ulaganje.

  11. Oliver (επιβεβαιωμένος ιδιοκτήτης) –

    Installation et activation assez simple avec notre environnement Autodesk, il faut juste bien vérifier les droits de licence et la version de Revit utilisée. J’ai surtout apprécié la vérification sur site des points, car on retrouve facilement les écarts entre le modèle et ce qui a été posé. quelques menus sont un peu cachés, mais pour le suivi des réservations et des inserts c’est vraiment pratik.

  12. Ionescu (επιβεβαιωμένος ιδιοκτήτης) –

    Die Übergabe der Layoutpunkte aus dem Modell aufs Tablet klappt bei uns viel sauberer als früher mit PDF-Plänen. Auch die Kontrolle vor Ort ist damit deutlich übersichtlicher.

  13. rokas (επιβεβαιωμένος ιδιοκτήτης) –

    Aktyvavimas praėjo be problemų, o taškus iš modelio susidėliojome daug greičiau nei anksčiau. Patogu tikrinti vietoje, nes visi pakeitimai lieka susieti su projektu.

  14. Arnaud Lambert (επιβεβαιωμένος ιδιοκτήτης) –

    L’installation d’Autodesk Point Layout s’est faite sans difficulté majeure, mais l’activation et la configuration avec notre environnement Autodesk ont pris plus de temps que prévu. La préparation des points dans le modèle fonctionne, toutefois le transfert vers le matériel de terrain n’a pas été suffisamment fluide pour notre équipe. La documentation et le support n’ont pas apporté de solution rapide aux problèmes d’intégration.

  15. Filip Horváth (επιβεβαιωμένος ιδιοκτήτης) –

    Licencia Autodesk Point Layout bola doručená e-mailom krátko po úhrade a aktivácia prebehla bez problémov. Pri príprave bodov z koordinovaného modelu je praktické, že tím pracuje s rovnakými údajmi ako pri návrhu a následne ich môže použiť aj na kontrolu skutočného umiestnenia na stavbe.

Μόνο συνδεδεμένοι πελάτες που έχουν αγοράσει αυτό το προϊόν μπορούν να αφήσουν μία αξιολόγηση.

Συχνές Ερωτήσεις

Σε τι χρησιμοποιείται το Autodesk Point Layout 2026;

Το Autodesk Point Layout 2026 χρησιμοποιείται για να υποστηρίζει ροές εργασίας χάραξης κατασκευών, συνδέοντας τις συντονισμένες πληροφορίες σχεδίασης με εργασίες τοποθέτησης και επαλήθευσης στο πεδίο. Βοηθά τις ομάδες να προετοιμάζουν, να διαχειρίζονται και να ελέγχουν τα σημεία χάραξης με μεγαλύτερη συνέπεια.

Πώς μπορεί το Autodesk Point Layout 2026 να βοηθήσει στη μείωση σφαλμάτων χάραξης;

Βοηθά στη μείωση των σφαλμάτων διατηρώντας την εργασία χάραξης συνδεδεμένη με καθορισμένες πληροφορίες μοντέλου αντί για αποσυνδεδεμένα σχέδια, χειρόγραφες σημειώσεις ή μη τεκμηριωμένες αλλαγές σημείων. Αυτό δημιουργεί έναν πιο σαφή σύνδεσμο μεταξύ της πρόθεσης σχεδίασης και της εκτέλεσης στο πεδίο.

Σε ποιους απευθύνεται το Autodesk Point Layout 2026;

Απευθύνεται σε ομάδες κατασκευών που χρειάζονται μια ελεγχόμενη ροή εργασίας μεταξύ συντονισμένων δεδομένων σχεδίασης και χάραξης στο εργοτάξιο. Αυτό μπορεί να περιλαμβάνει ομάδες VDC, τοπογράφους, συνεργεία ειδικοτήτων και ομάδες εργοταξίου που συμμετέχουν στον σχεδιασμό και την επαλήθευση της χάραξης.

Υποστηρίζει το Autodesk Point Layout 2026 ροές εργασίας χάραξης βάσει μοντέλου;

Ναι, υποστηρίζει μια ροή εργασίας συνδεδεμένη με μοντέλο μέσα στο περιβάλλον έργου Autodesk. Αυτό βοηθά στη διατήρηση της σχέσης μεταξύ του συντονισμένου μοντέλου σχεδίασης και των σημείων που χρησιμοποιούνται για την εργασία στο πεδίο.

Τι είδους στοιχεία κατασκευής μπορούν να επωφεληθούν από το Autodesk Point Layout 2026;

Μπορεί να βοηθήσει στον συντονισμό χάραξης για κρίσιμες θέσεις, στάθμες, μανίκια, διελεύσεις, ενσωματώσεις, τοίχους και άλλα συντονισμένα στοιχεία. Ο στόχος είναι η τοποθέτηση αυτών των στοιχείων πιο συνεπώς βάσει εγκεκριμένων πληροφοριών έργου.

Πώς βελτιώνει το Autodesk Point Layout 2026 τη λογοδοσία στην εργασία χάραξης;

Παρέχει μια δομημένη ψηφιακή διαδικασία που διευκολύνει τον εντοπισμό του ποιες πληροφορίες προετοιμάστηκαν για τη χάραξη και τι πρέπει να ελεγχθεί στο πεδίο. Αυτό υποστηρίζει σαφέστερες παραδόσεις μεταξύ των ομάδων γραφείου και εργοταξίου.

Μπορεί το Autodesk Point Layout 2026 να χρησιμοποιηθεί για επαλήθευση μετά την εγκατάσταση;

Ναι, υποστηρίζει εργασίες επαλήθευσης εφαρμόζοντας μια πειθαρχημένη προσέγγιση στον έλεγχο των εγκατεστημένων συνθηκών σε σχέση με τις πληροφορίες χάραξης. Αυτό βοηθά τις ομάδες να επιβεβαιώσουν αν η εκτέλεση στο πεδίο ευθυγραμμίζεται με τα συντονισμένα δεδομένα του έργου.